توضیح :مطالبی که در زیر می خوانید حاصل چند سال پرسش از دوستان و آشنایان ، در هنگام چت یا حضوری است ،سعی شده است نظرات حتی الامکان به صورت طبقه بندی شده ذکر شود.

خواهشاً برای نظرات و افکار و دلایل خود مبنی بر ردّ یا قبول این پدیده ارزش قائل شوید و به عنوان یک جوان نظرتان را اعلام کنید.

 

 

 

نظر یک موافق : به نظر من خیلی هم خوبه که آدم داشته باشه ، چون یک وقتهایی جوون توی زندگی با مشکلات و فشارهایی روبرو میشه که اگر با یک نفر درددل نکنه ، کم میاره ، پس برای درد دل کردن و هم صحبتی خیلی هم خوبه.

 

نظر یک مخالف : من بارها توی زندگی با مشکلات و فشارهای روحی و روانی زیادی مواجه شدم ولی ، تونستم از میان دوستان هم جنس خودم برای خود رفقایی پیدا کنم که توی این شرایط بهترین مأمن برای من بوده اند. واگر هم کسی پیدا نشد می تونم با گریه کردن خودم را سبک کنم.

 

نظر یک موافق: همه ی دوستان و رفقای من دارند ، اگر من نداشته باشم ، یک جورهایی پیش اونها بی کلاس به حساب میام. برای کلاس گذاشتن هم که شده ، رفتم و واسه خودم اون اوایل یکی و الان دو – سه تا دارم. خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت باش.

 

نظر یک مخالف : من با کلاس بودن و بی کلاس بودن را در این نمی بینم که دست یک دختر توی دستم باشه یا بالعکس . بلکه کلاس هر کسی بر می گردد به شعور و سواد و معرفت و نوع برخوردش با دیگران، حالا بقیه هر جور میخوان فکر کنن ، من که دلم نمی خواد به هر سازی برقصم.

 

نظر یک موافق : خیلی هم خوبه حداقلش برام کادو می خره ، خرجم می کنه ، و خلاصه اینکه برام کمک خرج خوبی هستش. وضع مالی هر دوتامون هم خوبه.

 

نظر یک مخالف : برو تو هم دلت خوشه ، من نه خودم چیزی دارم و نه بابام پول ِ زیادی داره که خرج یک نفر بکنم ، که معلوم نیست این خرجها آینده به چه دردم بخوره ، بجز اینکه از کرده خودم پشیمون بشم ، حیف پول ، میرم باهاش یک کار دیگه می کنم.

 

نظر یک موافق : من دوست پسرم هم رشته ای خودم هستش ، توی درس خوندن و بعضی وقتها انجام کارهام خیلی کمکم می کنه، خلاصه هم ، با هم دوستیم و هم همکلاس.

 

نظر یک مخالف : مگه همکلاسهای با مرام هم جنس خودم مُرده اند ، تا جایی که می تونم از اونها کمک می گیرم و اگر نشد هم ، به عنوان یک همکلاس تلفنی یا حضوری از جنس مخالف کمک می گیرم . خیلی هم باهاش راحتم ، ولی اینکه بخوام از این جور حرفهای عشقولانه و محبت های رنگارنگ بهش بزنم ، شرمنده اخلاق ورزشی شما.

 

نظر یک موافق :از یکی دیگه بپرس ، من حوصله ندارم ، فقط بگم خودم دارم.

 

نظر یک مخالف : برو بابا من کمبود محبت ندارم که بخوام دنبال این جور کارها باشم.

 

یک نظر : مشکلی نداره ، به شرطی که عقد کرده باشند.

 

نظر یک موافق : آدم توی زندگی با پدر و مادرش که نمی تونه همه ی حرفهاش را بزنه ، چون اونها دیگه قدیمی شدن ، آخه یک جورهایی باید یکی باشه این دل ما را صفا بده. چی بهتر از دوست دختر( دوست پسر)

 

نظر یک مخالف : من که با پدر و مادرم راحتم ، بخصوص مادرم . درسته که اونها همه ی حرف هام را نمی فهمند، ولی همینکه میرم حرفم را با اونها می زنم ، حداقلش اینه که، از راز نگه داری و دلسوزی اونها مطمئنم. حتی اگر حرفم را کامل متوجه نشوند. در ضمن اونها همیشه رو مُدند ، خودتون از مُد افتاده اید . قربون هر دوتاشون هم برم.

 

نظر یک موافق : آدم توی خیابون که راه می افته می بینه همه دنبال این جور کارها هستن ، آخه من هم جوونم یک جورهایی هوایی می شم . من هم دلم می خواد یک وقتهایی متلکی بندازم و مثل بقیه دستم تو دست کسی دیگه باشه.

 

نظر یک مخالف : اول اینکه همه دنبال این جور کارها نیستن ، و بخشی از جوونها دنبال این جور برنامه ها هستن . من اونقدر ظرفیت دارم که وقتی توی خیابون از این قیافه ها و تیپ ها و آرایشهای عجیب و غریب ببینم تحمل کنم. بابا ظرفیت داشته باشین.

 

نظر یک موافق : من سه – چهار تا دارم خیلی عالیه ، حسابی سرگرمم.

 

نظر یک مخالف : من هیچی ندارم ولی باز هم خیلی عالیه ، حسابی هم با رفقا سرگرمیم.

 

نظر یک موافق : آخ چی بگم که چشماش منو کشته ،

 زدست دیده ودل هر دو فر یاد ------ که هر آنچه دیده بیند دل کند یاد

 

نظر یک مخالف : جدایی است که می سوزاند هستی آدم ها را ، پس به چشمانت بیاموز که هرکس ارزش دیدن ندارد.

 

نظر یک موافق : هم من تشنه عشقم هم اون ، دیگه چی دلیلی بهتر از این می خواهید ، عشق پل ارتباطی است بین ما.

 

نظر یک مخالف : عشقت را نصیب کسی کن که لایق اون باشه نه تشنه آن ، چون هر تشنه ای روزی سیراب می شه.

 

نظر یک موافق : آدم تا جوونه باید حال خودش را بکنه ، شاد باشه ، بخنده ، برقصه، چیزی را از خودش کوتاهی نکنه. دو روز دیگه می افته تو خط زندگی و زن و بچه و بعد هم پیری و دور از جونتون سفر آخرت.

 

نظر یک مخالف : من هم جوونم ، حال خودم هم را می کنم . با بَر و بَچ می خندیم ، بعضی شبها خودمون پارتی و رقص ( البته خداییش از نوع سالمش) راه میندازیم. با بچه ها و رفقای هم جنس میریم کوه ، ورزش ، استخر ، پارک ، رستوران ، سینما، ولی خب حداقل اش اینه که به همسر آینده ام خیانت نکرده ام. و فقط با خودش بوده ام.

 

نظر یک موافق : دست رو دلم نذار که خونه، این ناجنس ها نمی دونم چه جوری هستن ، تا عاشقشون می شی و بهشون دل می بندی ، میزارن میرَن ، من تا حالا چند تا داشتم ولی فقط عاشق یکی از اونها شدم ، ولی اون هم نامردی نکرد و برای همیشه ولم کرد و رفت . من هم برای پیدا کردن یکی دیگه از الان به جای داشتن چند نفر ، فعلاً به دنبال یکی هستم و دارم می گردم تا پیدا کنم. آخرش ، جوینده یابنده است.

 

نظر یک مخالف : من که دلم می خواد فقط عاشق همسر آینده خودم باشم ، الان هم دارم دنبالش می گردم و دلم می خواد هر وقت عاشق یکی شدم ، اول عقدش کنم ، تا یک وقت از دستم نپره و برای همیشه مال خودم باشه، بعد هم توی دوران نامزدی به راحتی و بدون هیچ ترس و لَرزی ، واسه یکدیگه بمیریم.

 

نظر یک موافق : توی این دوره زمونه که این قدر خرج زندگی بالا هستش ، ازدواج که نمیشه کرد، پس قید تشکیل خانواده دادن را باید زد ، دیگه چی میمونه، می مونه دوستی با یک دختر خوب.

 

نظر یک مخالف : بابا مردی گفتن، درسِت را بخون ، سربازی هم برو، بعدش هم خدا کریمه، یا مدرکت به دردت میخوره ، یاهم میزاری دم کوزه آبش را میخوری و قوت می گیری، و میری دنبال کار و پول و درآمد. اون زمان تازه مثلاً بیست و هفت - هشت ساله یا هم کمی بیشتر . میشه قبلش نامزد کرد و از این طریق صبر و تحمل همسرت را هم آزمایش کنی، بعدش هم ازدواج، بالاخره یک روز آدم ازدواج می کنه ، پس دیگه صبر و ظرفیت کی به درد می خوره؟

 

نظر یک موافق : اگه بخواهی دروغ نگم ، من هم اونها را هم واسه دوستی میخوام هم واسه هوس. آخه جوونم ، باید یک جورهایی ارضا بشم.

 

نظر یک مخالف : به قول معروف در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است.

 

نظر یک موافق : دلیلی واسش ندارم، دلم می خواد داشته باشم ، به کسی هم ربطی نداره.

 

نظر یک مخالف : بابا ما «لوتی» هستیم ، همه آبجی خودمون اند ، در ضمن داداش !! از این سوسول بازی ها هم خوشمون نمیاد. بی خی ...

 

نظر یک موافق : من دلم می خواد دوست دخترم همسر آینده ام باشه ، به همین خاطر دارم یکی یکی امتحانشون می کنم ، هر کدوم بهتر از همه بودند را میخوام واسه خودم بردارمش، بعد دیگه قول می دم دور هیچ کدوم از قبلی ها نرم.

 

نظر یک مخالف : من هم دلم میخواد همسر آینده ام را امتحان کنم ، و وفاداری و عشق و اخلاق ورفتارش را آزمایش کنم. ولی از راه کنترل از راه دور ، و یک وقتهایی نزدیک تر، ولی هرگز به خودم اجازه نمی دم با سرنوشت دختر مردم بازی کنم.حالا اگر من چند صباحی با اون دوست بودم و خلاصه توی اون دوستی با هم خیلی راحت بودیم و بعد هم از هم جدا شدیم ، اون هم بدون هیچ مسئولیتی نسبت به هم ، وجدانم به من میگه : من باسرنوشت اون بازی کردم ،

 به قول شاعر: با سرنوشت کس منما دست و پنجه نرم ، که چوب خدا بی صدا بود.

 

نظر یک موافق : دخترها خودشون پا میدن ، ما که کاری بهشون نداریم . وگرنه اگه یک نگاه تند بهمون بکنن توی زمین آب میشیم و میریم زیر گِل.

 

نظر یک مخالف : بابا بی ظرفیتها! براتون متأسفم.

 

نظر یک موافق : من با دوست پسر موافقم ، ولی فقط توی چت یا تلفنی، چون اینجوری راحت ترم. و سعی می کنم همشهری خودم هم نباشه که یک وقت دهن لقی کنه و جلو خانواده و قوم و خویش آبروم را ببره.

 

نظر یک مخالف : من با داشتن دوست دختر چتی موافقم، ولی تلفنی شرمنده!! چون می ترسم یک وقت خیلی بهم وابسته بشیم .واین صدای نازش ، برای همیشه توی گوشم ، قلبم را به لرزه در بیاره. البته با همشهری بودن خیلی مشکل دارم. حتی اگر توی چت باشه. آخه به پیامدهاش نمی ارزه.

 

نظر یک موافق : من آینده یکی را انتخاب می کنم.گذشته افراد هم برام خیلی مهم نیست ، چون گذشته هر کسی به خودش مربوط میشه، برای من هم مهم نیست که اون گذشته اش چگونه بوده. مهم اینه که از امروز که می خواد با من باشه چگونه هست.

 

نظر یک مخالف : درسته که گذشته هر کس به خودش مریوطه ، ولی نمی شه که بی تفاوت از کنار آنها گذشت. چون امروز ِ آدمها، نتیجه عملکرد دیروزشون هستش.و اصلاً آینده ما هم نتیجه امروزمون ، من برای مسائل خصوصی دیگران ارزش قائلم ولی به هیچ وجه راضی نمیشم که نسبت به گذشته همسر آینده ام بی خیال باشم.

 

 

 

موافقان و مخالفان عزیز: منتظر دلایل و نظرات شما هستیم ، مطمئناً دلایل شما با خواندن این نظرات شنیدنی تر هستش.

لطفاً اگه ممکنه ابتدا تعریف شخصی خودتون را از این پدیده ارائه کنید و

سپس نطرتان را بفرمایید.

نطرات دوستان در رابطه با موضوع "دوست پسر و دوست دختر" :

 

مدیر وبلاگ خور دات بلاگفا :

از دوست دختر بگم :
هر کی بی کاره و وقتش خالیه می تونه این کارو بکنه...
این را شندیدید که می گن دنیا تلافی خونست ( دیگه خودت ادامه رو بخون)

------------------------------------

یونس:
 موضوع به نظر بنده جای بحث و نظر را ندارد چون دوره ای که سر این ها جنگ و جدال می شد گذشت.
و در اینجا هم شما که بحث را شروع کردید حداقل ابتدا یک تعریفی از دوست دختر و پسر و محدوده دوستی آن را مشخص می کردید ، بهتر بود.

چون هر کسی در ذهنش یک تعریفی دارد و بر مبنای آن نظرش را می گوید که برای نتیجه گیری نمی تواند معیار خوبی بدست آورد.
------------------------------------

شهرام:

خدمت یونس عزیز عرض کنم اتفاقاَ من نظرم برعکس شماست ، ما چه بخواهیم یا نخواهیم امروز یا آینده متاسفانه یا خوشبختانه (نمیدانم کدوم یک) با پدیده ای به عنوان دوستی های اینچنینی روبرو هستیم. حالا من منظور شما را از اینکه جنگ و جدال بر سر اینها تمام شده است را متوجه نشدم.
من هم قصدم جنگ و جدال نیست بلکه بحث و تبادل نظر در مورد این "حقیقت موجود" هستش.

 به امید اینکه حداقل به یک پاسخ قانع کننده در این مورد برسیم ، چون این موضوع مورد سوال خیلی از جوانها هست.
و خیلی از اونها می خواهند نظر دیگران ، تجربیات آنها و بخصوص نظر ِ - روشن و منطقی و با دلیل - علمای دینی در این مورد را بدونند.
بعد در مورد مشخص کردن محدوده این نوع دوستی ها هم گذاشتم بر عهده دوستان تا خودشان تعاریفشان را از این موضوع ارائه نمایند و سپس نظرشان را بفرمایند.
باز هم ممنون از اینکه یادآوری کردین
.

-----------------------------------------------

منصور:

بحث جالبی است اما بی نتیجه

1- چون کسانی که به فکر این مسایل هستند و یا کسانی که دغدغه بر طرف کردن این موضوع را دارند که دو جنس مخالف ارتباط منفی نداشته باشند به اصل ریشه نمی پردازند.

فرد تشنه است، اگر آب پیدا نشد با مایعات دیگر خودش را سیر می کند.
2- اینکه متاسفانه ما نباید بگوییم واقعیت اینطور است نه واقعیت چیزی دیگر است و ما باید آن را اصل قرار دهیم که بزرگواری پسر و کنترل خودش و کرامت و نجابت دختر و پوشش و وارستگی اش ، این واقعیت است و لا غیر
3- سوم اینکه در این قضیه هیچ کس ضرر نمی کند مگر دختر . چون دختر است که با احساساتش بازی می شود و از او به عنوان کالایی برای شهوت زودگذر استفاده می شود،

به اعتقاد بنده آن پسری که دوست دختر دارد اصلا به فکر ازدواج و تشکیل یک بنیاد قوی به نام خانواده نیست بلکه فقط به مانند گرگی در فکر دریدن طعمه خود است.
4- اینکه به نظر من تنها کسی اینکار را می کند که فرهنگ حاکم بر خانواده اش اجازه می دهد که با ناموسش ارتباط برقرار گردد در کل رگ غیرت اش دیگر خوابیده و وجود ندارد.
5- ودر آخر هر کس ناموس خودش را دوست دارد و درآینده هم می خواهد دختر و همسرش از این گزند به دور باشند به این کار نزدیک نشود و از آن دوری بجوید.
زیرا این دنیا بازتاب اعمال ماست هر چیزی را پردازش کنیم به همان صورت به طرف ما تابش می یابد

-----------------------------------------

شهرام:

خدمت آقا منصور عرض کنم که اگر من گفته ام این واقعیت وجود دارد منظورم وجود این پدیده بوده است.نه این برداشتی که شما فرموده اید.(اینکه متاسفانه ما نباید بگوییم واقعیت اینطور است نه واقعیت چیزی دیگر است ...) به نظر من ما چه بخواهیم یا نخواهیم ، اینک در زندگی شهری ، و آینده در زندگی شهرهای کوچک امروزی با این پدیده مواجه هستیم و خواهیم شد.

(اینکه کسی نخواهد وجود این پدیده را بپذیرد و بگوید واقعیتی به عنوان دوست پسر و دوست دختر وجود ندارد به نظر من سرپوش گذاشتن بر این موضوع است). اگر این کار را بکنیم مانند آنها می شویم که ابتدا می آیند وجود یک تهاجم فرهنگی در خارج از سرزمین خود را محکوم می کنند. و آنگاه که آمد ، دیگر دستپاچه به فکر راه حل می پردازند.و متاسفانه بیشتر این راه حل ها احساسی و کوتاه مدت است.

پس می توان با معرفی آن و ارائه راه حل ، به ارشاد و راهنمایی دیگران برای مواجه صحیح با این پدیده پرداخت.نه اینکه بگوییم وجود ندارد.(پیشگیری قبل از وقوع)
نظر سوم و چهارم شما خواندنی است. ممنون از شما.

----------------------------------------------

جاسم و عبدالله:

می خواستیم بگیم به نظر ما خوبه ، ولی زیادیش هم خوب نیست، چون خرج ما میره بالا ، باید لوازم آرایشی زیاد بخریم ، ما که پول نداریم .

----------------------------------------------

حاج آقا:

به نظر من هر کی با جنس مخالف دوست بشه امله.چون گول خورده

------------------------------------------------

 

احمد پاکباز:

بنظر من این مساله مثل یه چاقو هستش ، که میتونه هم خوب و هم بد باشه
اگه بقصد ازدواج باشه خوبه ، و اگه ....... بده

----------------------------------------------------

دکتر ... :

آیا تا به حال جوابی برای سوالات زیر پیدا کرده اید؟

آیا داشتن یک دوست پسر یا دوست دختر از نظر شرعی صحیح است؟

اگر صحیح است تا چه حد می توان با طرف مقابل ارتباط برقرار کرد؟

آیا مرز و محدوده ای تعیین شده است؟

متأسفانه در جامعه ما به دلیل کم اهمیتی که به این مساله شده است، محدوده ارتباط بین پسرو دختر نامشخص می باشد. و اصولاً تعریفی از محدوده رابطه ها از لحاظ دینی و شرعی برای طرفین صورت نگرفته ، و این موضوع مهم و حیاتی برای جوانان و نوجوانان در هاله ای از ابهام می باشد. ولذا هر کس به شیوه دلخواه خود(انسانی – یا – شهوانی) با طرف مقابل رابطه برقرار میکند. به همین دلیل امروزه در کشورمان شاهد تنوع گسترده ای از لحاظ ارتباط بین پسرها و دخترها (از ارتباط صحیح گرفته تا ناصحیح)هستیم.برای درک کاملتر این موضوع ، بهتر است کمی بر روی دامنه " ارتباط دانشجویان یک کلاس مختلط" فکر کنیم.... به هر حال اولین اقدام اساسی که بایستی انجام بگیرد ، این است که علمای دینی ما تعریفی واضح و مرزی مشخص از رابطه ارائه نمایند، (بخصوص برای قشر جوان)

---------------------------------------

دکتر... :

به عنوان یک دانشجوی مهندسی که کلاسهایمان نیز مختلط نیست نظرم راجع به این موضوع به شرح زیر است:

تا 85 درصد با داشتن یک دوست (غیر هم جنس) مخالفم به دلایل زیر:

1. به وجود آمدن مشغله فکری

2. افت شدید تحصیلی

3. کاهش احساسات وجودی شخص در آینده(بخصوص با همسر) به علت بروز آن در زمان دوستی های اینچنینی

4. پایبندی به مسائل خاص، و اتلاف وقت و هزینه(صحبت کردن های طولانی با تلفن یا چت، قرار ملاقات های بیرون از خانه و غیره)

5. مشکلاتی که دقیقاً در زمان ازدواج و بعد از آن به وجود می آید، که برای افرادی که از این نوع دوستی ها نداشته اند اصلاً وجود نخواهد داشت.

6. محدودیت هایی که برای فرد در زمان بعد از ازدواج حاصل می گردد(به عنوان مثالمی توانیم فردی را در نظر بگیریم که در دوره قبل از ازدواج دوست دختری داشته ، و به دلایلی از او جدا شده باشد- اما با نارضایتی طرف مقابل- حال به این فکر کنید که دختر درصدد گرفتن انتقام و به هم پاشیدن زندگی این زوج باشد...)

- عاقلانه بیندیشیم.بر پایه منطق تصمیم بگیریم، راهمان را « مشخص » کنیم، و در همان جهت قدم برداریم.

- به امید آینده ای روشن و پاک برای هم سن و سالان خودم- انشالله

------------------------------------------

فاطمه:

به نظر من هر کی کمبود داره با جنس مخالف دوست میشه.
حالا توی خور اگه پسری با دختری دوست باشه کسی چیزی نمی گه ولی بد به حال اون دختری که کسی یه چیزی ازش بشنوه (مثلا تو کوچه خندیده یا یه ذره چادرش پایین افتاده و...)اونوقت هفت جدشو میارن جلوی چشاش بی آبروش می کنند.پس دو روز خوشی نمی ارزه به یه عمر بی آبرویی و سر افکندگی
.

-----------------------------------------------------

عبدالله:

زرنگي اينه كه بتونه بايه همجنس خودت دوست بشي چون اين سخته. تازه بتونی بهش ادامه بدی. من دوست دختر داشتم و حالا هم خیلی پشیمونم نه بخاطر اینکه دخترا بد باشن نه بلکه بخاطر ذات این رابطه. آدم فقط می تونه توی جنس مخالف با همسرش دوستی اینجوری داشته باشه. تازه کلمه دوست دختر توی غرب که این فرهنگ از اونجا اومده معنی یک رابطه کامل و جنسی را دارد.
راستی چرا نمی شه به یه پسر گفت دوستت دارم؟ چرا این کلمه منحصر به جنس مخالف شده؟ چرا یه دختر به یه دختر نمی گه دوستت دارم؟ بدون اینکه این به معنی رابطه همجنسگرایی (همجنس بازی!) باشد؟

----------------------------------------------------------------

نعمان اسماعیلی:

چیزی که به اسم دوست دختر و دوست پسر جا افتاده در جواب آقای پاکباز بگم
به نظر من مثل چاقو نیست مثل زهر هستش اگه قصد ازدواج باشه نیازی به دوستی نیست
اگه خدا یه در رو به روی آدم بسته ( که البته به ضرر خود ادمه) 1000 در دیگه به روش باز کرده
خودتون فکرشو بکنین دوست دارین با یکی ازدواج کنین که با یکی دیگه حتی واسه ازدواج دوست شده و بعد به خاطر بعضی مسائل جدا شدن؟؟؟؟

----------------------------------------------------

الهه:

به نظر من دوست دختر یا دوست پسر داشتن یه بحث فوق العاده بی خودییه چون اگه ما در مورد اون بحث کنیم به نظرتون اگه دختر وپسرهایی که البته اهلش هستن نمیرن طرفش؟؟

----------------------------------------------------

شهرام :

ممنون از اظهار نظرتان،

اما در مورد بحث کردن در این مورد ؛

حتماً شما تا به حال در زندگی به یک دوگانگی رسیده اید ، وضعیتی که می خواهید نظر دیگران را در مورد یک موضوع بدانید، و با توجه به فکر و منطق خود تصمیم بگیرید، حال اینکه کسی اهلش هست یا نه ، به خود طرف مربوطه، ولی فقط این را بدانید که بسیاری از دخترها و پسرها ، دلشون می خواد با توجه به صحبتها و تجربه دیگران ، از این دوگانگی در بیایند...

خواهشاً کمی متعادل تر برخورد کنید (شاید بتوان بعضی وقتها به بعضی مسائل با دیدی مثبت هم نگاه کرد)

موفق و موید باشید...

----------------------------------------------------------------------------------

مرجان :

بنظر من دوست دختر وپسر یه چیز خوبیه که قبل از ازدواج با اخلاق هم آشنا میشیم. هر کی میگه دوست دختر و پسر الکیه کهنه پرسته ، هنوز قدیمی فکر می کنه. دنیا دنیای مدرن شده.ولی دنیا هنوز تو خور عقب افتاده ... خوریها میان دختراشونو زود شوهر میدن بنظر من در حق ما دخترا داره ظلم میشه.تو خور هر کی پول بیشتر داره پسرا در خونه اون طرف سد می بندند، سر دختر با هم دعوا می کن . اگه یه خانواده فقیر هست باید دخترشون را ترشی بذارن.راستش من یه دوست پسر دارم خیلی خیلی دوستش دارم . قراره با هم ازدواج کنیم حتی خانواده هامون هم می دونن...

--------------------------------------------------------------------

الهه:

هر کسی نظر خودش رو باید بگه ونظرها هم هم معمولا با هم متفاوته همه نظرها که نباید خوب باشه حالا در هر زمینه ای نه این موضوع
اینطور نیست؟؟

---------------------------------------------------------------------------------

آس و پاس:

خدایا به اونای که دنباله دوست پسر یا دوست دختر هستن یه عقلی بده ما پول نمی خواهیم...

------------------------------------------------------------------

دختر خوری:

مرجان خانم من حرفات رو قبول ندارم چون فکر نمی کنم در خور یه همچین خانواده ای وجود داشته باشه که از دوستی دخترش با پسرا خبر داشته باشه البته این دو راه داره.........یا اینکه سرکار خانم خوری نیستند یا البته خیلی خیلی ببخشید بهتون برنخوره فکر کنم یه جورایی خالی بستید
به هر حال امیدوارم خوشبخت بشی

-----------------------------------------------------------------------------

 شهرام:

ما در اینجا به تمامی نظراتی که بر اساس اصل احترام بیان شود ، احترام می گذاریم و برای تک تک آنها ارزش قائل ایم...

---------------------------------------------------

یک خوری:

راستش هر چی فکر کردم که واسه خودم دلیلی برای داشتن دوست دختر پیدا کنم نتونستم.حتی حاضرم دلتنگی ها را به جون بخرم ولی دوست دختر نداشته باشم ... آخرش هم این شعر یادم اومد :

هر که باشد نظرش در پی ناموس کسان
ناموس وی افتد نظر بوالهوسان...

--------------------------------------------------------------

 

جاسم احمدی راد:

دوست دختر دوست پسر(رابطه جنسی):
این متن را پس از درخواست خانمی که خواستند در مورد رابطه دوستی میان پسرها و دخترها مطلب درج کنم نوشتم البته شخصا اعتقادی به این رابطه ها ندارم تنها به عنوان شناخت امیال جنس مخالف می پذیرم و هرگونه وابستگی در این دوره را رد می کنم چرا که پس از شکست و یا خیانت که امروزه مد شده ضربه احساسی شدیدی به یکی از دو طرف یا هردو وارد می کند که بی تاثیر نیست .

در هر رابطه ای وجود روابط جانبی اجتناب ناپذیر می باشد تا حالا هیچ دختری نبوده که با دوست پسر خود در خانه و یا محلی مشابه تنها بوده و پسر در گوشه ای از اتاق و دختر در گوشه دیگر نشسته باشند شما هم اگر جایی شنیدید حکم دروازه را اجرا کنید میل جنسی یک میل دو طرفه میباشد از لحظه ای که دو جنس مخالف علاقه مند به هم در محیطی بدون وجود فرد بیگانه در کنار هم قرار بگیرند خواه یا ناخواه افکاری در ذهن آنها بوجود می آید که آنها را به میل جنسی سوق می دهد شاید ابراز نکنند اما مطمئن باشید این افکار طبیعی هستند چرا که چیزی که شما نیاز دارید و نیاز خود را می توانید در جنس مخالف خود برطرف کنید این حس در جنس مخالف شما هم وجود دارد پس اگر دخترانی پیدا می شوند که چنین ادعایی دارند که با دوست پسر خود در منزل بوده اند و حتی دست همدیگر را هم نگرفته اند بهتره پوز خندی بزنید و حرف را عوض کنید چرا که اگر واقعا انسانی اینچنین باشد باید بداند که دچار مشکل روان جنسی است و باید به یک روانپزشک مراجعه کند

-------------------------------------------------

جاسم احمدی راد:

البته همیشه استثنا هم وجود دارد اینم باید اضافه کنم من منظورم به هیچ وجه این نیست که هر پسر و دختری در حکم دوستی این رابطه را تجربه کنند اما باید بدانند که در رابطه ای مثل رابطه دوستی با جنس مخالف باید بیش از 50 درصد امکان پیدایش رابطه جنسی را بدهند پس اگر از آندسته از افرادی هستند که نمی توانند این مسئله را بپذیرند در آغاز دوستی حد و مرز یکدیگر را تعیین کنید این بهترین روش میباشد در این صورت جلوی پیدایش رابطه جنسی گرفته می شود در دوستیهای امروزه متاسفانه همیشه یکی باید کوتاه بیاید و اعتقادات و یا نیازهای خود را ندیده بگیرد باید عرض شود این قانون زندگیه شما با به دست آوردن شاید حتی یک چیز خیلی چیزهای دیگر را از دست خواهید داد پس در انتخاب خود دقت کنید باز هم توصیه میکنم امروزه پسرها بیشتر مراقب باشند و به دخترها وابسته نشوند این را به این علت نگفته ام که چون یک پسر هستم روزانه چنیدن ایمل دریافت میکنم که متاسفانه حرفهای منو اثبات میکند امیدوارم در هر حال همه شما دوستان دوست دختر یا دوست پسری پیدا کنید که همانند خودتان باشد...

----------------------------------------------------------

فاطمه:

به نظر من ما باید کمی برداشتمون رو از این کلمه (دوست پسر و دختر)عوض کنیم .چرا یه دختر حق نداشته باشه که قبل از ازدواج با طرف مقابلش آشنا بشه؟
واقعا به نظر شما الان در خور شیوه ازدواج درسته؟
دختر بدون اینکه با اخلاق - سلایق و یا چیزهای دیگه ی طرف آشنا باشه به عقدش در می یاد حالا اگه شانس بگیره و طرف همونی باشه که دوست داره که هیچی و گر نه اون دختر باید بسازه و کار دیگه ای نمی تونه بکنه
اگه هم منظورتون از دوست پسر و دختر این دوستی های مسخره ی الان توی خوره که هر پسر 15-16 ساله ای دوست دختر داره در مورد این دیگه فکر کنم همه نظرمون یکی باشه...

---------------------------------------------------

س:

در جواب فاطمه خانم عرض كنم كه(البته اين نظر شخصي منه)

شما فرموديد "چرا یه دختر حق نداشته باشه که قبل از ازدواج با طرف مقابلش آشنا بشه"
كي گفته حق ندارن؟!!
بايد بدونيم درك شما ازاين مطلب چيه؟؟؟؟به نظر شما اگر قبل از اينكه حرفي در مورد ازدواج دو نفر بين خانواده ها بيان نشه اين درسته كه دو دختر و پسر با هم رابطه داشته باشن؟؟؟

ببينيد فكر كنم اينو شما هم مي دونيد كه اين دو از نظر اسلام قبل از هر چيز با هم نامحرم هستند درسته؟؟؟
من نميگم از هم شناخت نداشته باشن ولي موقعي اي درسته كه هر دو خانواده مطلع باشند و هدف از رابطه هم مشخص باشه...اگر هر دوشون بدون اطلاع از خانواده با هم رابطه داشته باشن،حالا هر نوع رابطه اي اگر بالاخره به توافق نرسيدند اون وقت چي ميشه؟؟؟هر دو بر لج هم ديگه موجب رسوايي يكديگر مي شن اما اگر با اطلاع خانواده باشه قضيه برعكس هستش و اينجا خانواده ها هستند كه پا در مياوني بكنند....
بازم مي گم اين نظر شخصي منه اميدوارم بهتون بر نخوره

---------------------------------------------------------

فاطمه:

می خواستم در جواب خانم یا آقای (س) بگم که من با نظر شما کاملا موافقم منظور من هم این نیست که بدون اطلاع خانواده با هم ارتباط داشته باشن ... نه
اما الان در خور همین آشنایی ساده هم ایجاد نمیشه (البته منظورم ازدواج با غیر فامیل هست)
شاد باشید

-------------------------------------------

سحر:

کار درستی نیست
بازی با ابروی دخترهاست

------------------------------------------

دوست پسر:

بابا خالی نبندین,اکثر اونایی که نظر دادن یا دروغ گفتن یا شعار دادن,
این پدیده نه به شرع ربطی داره نه غرب اورده,
این یه غریزه هست,و نیاز,اگه بتونی از پسش بر بیای داشته باش ,اگه جنبه اش را نداری بی خیالش شو,با حفظ انسانیت ولیاقت و وجدان کاملآ مفید و لازم هست:
××××××××××××××××××
تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست.....رهرویی گر صد هنر دارد,توکل بایدش
××××××××××××××××××
زندگی زیباست,زشتی آن تدبیرماست.....درمسیرش هرچه نازیباست, تقصیرماست

----------------------------------------------------------------------

دکتر... :

با عرض سلام خدمت دوست گرامی " دوست پسر"

نظرتان را راجع به دوست پسر و دوست دختر خواندم ...در پایان احساس کردم مواردی رابه شما یادآوری کنم :

1- چرا از نظر شما همه ی افرادی که در وبلاگ نظر داده اند خالی بند ، درغگو ، شعار بده و ... هستند

اینکار شما مرا به یاد دگم و دگماتیسم می اندازد.

2- احتمالاً تا به حال گله های بز و گوسفند را دیده اید ، تعداد زیادی بز و گوسفند به وسیله تعداد کمی جنس نر همراه شده اند و یا اجتماع مرغ ها و خروس را در خانه ها دیده اید؟

وجود این مسئله در حیوانات حاکی از چیست؟

راستی فرق ما انسانها با آنها چیست ؟

چرا ما مردها نمیتوانیم مثلاً با ده - دوازده زن درزیر یک سقف زندگی کنیم؟

تأمل و تعمق بیشتر را به عهده خودتان می گذارم...

غریزه ای که شما از آن حرف زده اید مربوط به گله ها و یا اجتماع مرغ ها و خروس می باشد.

خداوند انسان را موجودی کاملتر و پیشرفته تر و... نسبت به دیگر موجودات آفریده است.

خداوند به دفعات در قرآن کریم می فرماید که شهوتها (و یا همان غریزه ای که شما از آن حرف زده اید که جز همان شهوتهاست) بایستی به صورت محدود ، کنترل شده و تابع یک سری مقررات خاص باشد(مثلاً ازدواج یکی از راه های آن می باشد و دهها راه دیگر که میتوانید ازکتابها آنها را استخراج نمایید)

- جالب است که میگویید این مسئله شرعی هم نیست !! ولی مطمئن باشید که این قضیه شرعی است و اتفاقاً علمایی که در رآس اند و دست را روی دست گذاشته اند نیز یکی از مقصران اصلی اند.

--------------------------------------------------------------------

دکتر... :

- از وجدان هم صحبت کرده بودین که باز هم برایم خیلی جالب بود. ای کاش این کلمه را استفاده نمی کردید ، آخر کدام انسان با وجدان و متشخصی این اجازه را به خود می دهد که دوست دختر داشته باشد و در این راه احساساتشان را با هم به اشتراک بگذارند ، مدتی با هم باشند ، و خیلی کارهای دیگر... در حالی که در اکثر این موارد همین دختر فردا زن مرد دیگری خواهد شد ...

این مسئله را به وجدان (از نوع مد نظر شما)هیچ ارتباطی نیست ، و کسانی هم که درگیر این ماجرا هستند مطمئناً آدم های بی وجدانی هستند.

و نکته دیگر اینکه انسان موجودی است طماع و ای کاش به یکی سیر میشد، معمولاً دوست دارد با چند و چندین نفر ارتباط داشته باشد و تمایل دارد که به ورژن های بالاتر و "به روزتر" نیز دسترسی داشته باشد.

پس در اینجا دیگر مسئله ی «انسانیت» ، «لیاقت» و «وجدان» مطرح نیست چون «اصل» این کار اشتباه است.

میگویند چرا نمک شور است ؟ در پاسخ میگویند چون نمک است و باید شور باشد، این جزء ذات و «اصل» نمک است.

3- مسئله آخر نیز استفاده نابجای شما از شعر می باشد، مثلاً بیت اول ، مصرع دوم زمانی که در شعر به" صد هنر" اشاره شده است.

 آخر ما نفهمیدیم تعریف شما از هنر چیست؟ داشتن دوست دختر یا دوست پسر هنر است؟

جالب است این رهرویی که مدنظر شما است صد هنره هم می باشد.و 99 هنر دیگرش ناپیدا و نامشخص مانده که نمیدانم بقیه این هنرها از نظر شما چیست؟

هنر این است که بتوانیم شهوات و هوس هایمان را کنترل نماییم وگرنه ما همان مرغ و خروس بیش نیستیم.

موفق باشید.

--------------------------------------------------------------

جوون با کلاس… :

می خواستم بگم دوست دختر یا دوست پسر داشتن خوبه نه برای ما ، بلکه واسه ی بچه شهری ها ،چون تو خور اگه دختری با پسری دوست باشه اون دختر اسمش توی شهر بد میشه و بی مصرف میشه تو جامعه ، چون اون دختر دیگه با پسر رابطه داشته و از نظر مردم دیگه خراب کاره…!!

بعضی از دخترها هستن که وقتی مدرسه شون تموم میشه با هزار جور آرایش از مدرسه میزنند بیرون و میرن خونه و توی راه خونه چه کارهایی که نمیکنند...

-----------------------------------------------------------------------------

یه پسر:

فاطمه گفتن:"به نظر من هر کی کمبود داره با جنس مخالف دوست میشه..."
اینطور که من میبینم تو خور دخترها راحت میتونن با پسرا رابطه داشته باشن و با پسر دلخواه خودشون خیلی راحت جلو خانواده و دیگران ناز و معاشقه کنن... وضعیت پسرها کاملا متفاوته.
اگه دوست داشته باشین مفصل براتون شرح میدم. عقده چیز بدیه!!

--------------------------------------------------------------------------

احمد رضایی (فرزند محمد رضا):

همنشین صالح به ز تنهایی و "تنهایی" به ز همنشین بد...

--------------------------------------------------------------------------------

فری فلفل:

به نظر من داشتن دوست دختر خوبه نمیگم بده ولی خدا وکیلی به نظر من اگه میخواین دوست دختر داشته باشین اول به این فکر کنین اگه از این که کسی مزاحم ناموس خودتون بشه ناراحت نمیشین ؟

خوب برین 100 تا دوست دختر برای خودتون پیدا کنین ولی اگه ناراحت میشین مطمئن باشین دیگران هم ناراحت میشن.

-------------------------------------------------------------------------------

یک دلشکسته:

فقط میتونم بگم بعضی دخترها خیلی بی معرفت هستن
قابل توجه کسی که منو تنها گذاشت و رفت...

---------------------------------------------------------------------------------

دوست پسر:

دکتر جون نظر شما کاملا متین ، ولی من فقط نظرمو دادم،

انسانیت:حفظ حریم جنس مخالف....

وجدان:اینکه درک کنی این دختر فردا صاحبی خواهد داشت؛

و لیاقت: داشتن انسانیت و وجدان.

سعی کنیم زندگی رو زیاد با دین قاطی نکنیم چون هرجا دین زیاد دخیل باشه ارتجاع میاره دین خوبه ولی به حد و اندازه .....راستی شهرام جون نظر من رو جواب ندادین؟؟؟

---------------------------------------------------------------------------------

شهرام:

" دوست پسر " راستش نمیدونم باید کدوم سوالی را که از من پرسیدین جواب بدهم ...!!
نظراتتون را خوندم ، برای همشون احترام قائلم ...
فقط کاش این حرف را نزده بودین:
«... بابا خالی نبندین,اکثر اونایی که نظر دادن یا دروغ گفتن یا شعار دادن,....»

چون متهم کردن دیگران به خالی بندی و دروغ گویی فکر نمیکنم کار صحیحی باشد، از کجا معلوم که همه ی دوستانی که نظر دادن حرف دلشون را صادقانه نزدن؟
من که به شخصه برای نظرات همه ی دوستان احترام قائلم و اصل را بر صداقت در بیان گذاشته ام ...
---------------------------------------------------------------------------------

یاشار:

من هم با" دوست پسر "موافقم هم با "دکتر " ولی از یک سو با یه عقیده دکتر مخالفم که اصل رو به پسر داده واسه انتخاب دوست دختر چون من میگم اگه باشه دختر هم باید فکر کنه فردا این پسر شوهر یکی دیگه خواهد بود نه تنها پسر باید فکر کنه این دختر فردا زن یکی دیگه میشه.

بنابر اصل برابری زن و مرد ///نظر شما چیه دوستان؟

--------------------------------------------------------------------------------

دوست پسر:

فقط این مطلب رو یاداور بشم خدمت سحر خانم شما مگه به اصل برابری زن و مرد اعتقاد ندارین که میگین بازی با ابروی دخترهاست اینجا احتمال داره با احساسات یک پسر هم بازی بشه.نظر شما چیه دوستان؟و نیز خدمت خانم فاطمه:این ارتباط یه نیازه نه کمبود مثل نیاز به غذا و پوشاک.....به قول یک پسر عقده چیز بدیه....

-------------------------------------------------------------------------------

.....:

همه جاي دنيا پسر ها و دختر ها در روز نيم ساعت با هم هستند و بيست و سه ساعت و نيم ديگه رو به کارهاي عادي زندگي خودشون مشغولن(خوردن ? خوابيدن? مطالعه? درس خوندن? کار کردن و..) اما تو ايران دختر ها و پسر ها بيست و سه ساعت و نيم به اين فکر مي کنن که چطوري ميشه نيم ساعت با هم باشن

-----------------------------------------------------------------------------

یه پسر:

فکر کنم بهتر باشه حرفمو واضح تر بیان کنم.

راستش اون آزادی و اختیاری که من در دخترها نسبت به پسرها در فرهنگ حودمون می بینم، اصلآ از پسر نسبت به دختر نمی بینم. که شاید در خانواده های مختلف با هم فرق داشته باشه.
مثلآ خواهری دارم، از وقتی که یادمه از پسر خالم که یک پسر خوش قیافه و خوش تیپ هست خوشش میومد و هر وقت میدیدش کلی جلوِش فیس می کرد و با عشوه حرف می زد. و تا الان که با برادر بزرگتر اون ازدواج کرده.... از نظر دیگران برا اون زشت نیست، کاملآ راحته، در مورد هر چیزی و هر کسی، و کسی چیزی هم بهش نمیگه.
فکرشو بکنید که با خواهرم بخاطر مسائلی حسابی کینه هم داشته باشیم. دیگه بهتره زیاد تو فکر این چیزا نرم. کینه کم عذاب میده، حسادتم روش!
یه بار چیزایی رو به مادر و خواهر بزرگترم گفتم، اونا یه دفه لبشونو گاز گرفتن و گفتن کسی این حرفا نمیگه. منم گفتم خب اگه رفتار و کارای بدی میکنه واسه اون بده نه من که دارم میگم.
حالا یه مثالی از خودم می زنم. خونه مادربزرگم نشستم، شوهر عمت با دخترش هم اونجان. دختر عمم که یکی دو سال بزرگتر از منه داره راجع به مسئله ای با من سوال و صحبت می کنه. کاملآ راحته. هر طور با هر تن صدایی که دوست داره، داره با من صحبت میکنه. ولی من باید مواظب باشم یه وقت صدام یه ذره مثل اون، حالت کرشمه پیدا نکنه که پدرش چپ چپ نگاه کنه و صورتشو بخارونه.
به نظرتون عصبی شدنم تو این ماجرا طبیعی بود؟! فکرشم برام اعصاب خورد کن بود.

شاید بگین این چیزا زیاد مهم نیست یا حتی حرفام خنده داره، ولی آدم با توجه به نیازهای روحی و عاطفی و مسائلی که با اون روبرو میشه، چنین حالاتی براش پیش میاد و آدم با اون ذهن زلال و دل پاکی که داره، میشه حسود، میشه عقده ای.
حالا نگین تو رو خدا الحسود لا یسود.. چون آدم خودش که نمیخاد اینطوری بشه و حتی حق داره! و خودش داره زجر میکشه.
نظر دوستان رو هم در مورد چیزایی که گفتم دوست دارم بدونم.

----------------------------------------------------------------------------

یه پسر:

...
اینطور که من فهمیدم زن و مرد که با فاصله اندک نزدیک هم باشند یک جذبه عجیبی بین اون دو بوجود می آد که نیاز بدن و وسوسه نفس و شیطان خیلی میتونه اون دو رو فریب بده و به کارای بد واداره.
باید خدا رو شکر کرد که تو یک کشور مسلمون داریم زندگی می کنیم، وگرنه الان خیلی اتفاقای بد در حال رخ دادن بود.

--------------------------------------------------------------------------

یه پسر:

مطالبی از یک کتاب که این مسائل رو قشنگ بیان کرده:
خلوت نمودن مرد با زن در محل دور از انظار و مراقبت وابستگان محرم طرفین میتواند عاقبت ناگواری داشته باشد، چرا که گاهی به شوخی و مزاح(به نظر من اغلب) و دست در گردن هم انداختن و غیره می انجامد. اما باید گفت که این امر همیشه در این حد متوقف نمی گردد، و به این حالات بسنده نمی شود، بلکه مطالفت و محبت نشان دادن بهمدیگر گاهی عمیقتر می شود، و در بعضی اوقات احساس جنسی آنان به حدی شعله ور می شود که هر دوی آنها قادر به متوقف نمودن آن نیستند مگر با کار بسیار بزرگ و سختی که همان عمل جنسی می باشد با صورت واقعی آن! زیرا طبیعی است وظیفه علاقه و دلبستگی و نتیجه این شوخی و ملاطفت، برداشتن نخستین گامی است که زمینه را برای وصلت جنسی فراهم می سازد.
...
آری تردیدی نیست خلوت نمودن مرد و زن نامحرم بدون حضور و مراقبت وابستگان محرم ِ آنان، خطرهای جدی بدنبال دارد، و به خاطر جلوگیری از اینگونه خطرها است که پیامبر اکرم (ص) با تاکید فرموده اند: "حتمآ مرد و زن (نامحرم) با هم خلوت نکنند مگر اینکه همراه آنان شخص محرمی باشد، و زن مسافرت نکند مگر همراهِ فردِ محرمی."
باز فرموده اند : "هر گاه مرد (بیگانه ای) با زن (نامحرمی) خلوت کند قطعآ سومین همراه ایشان شیطان میباشد."

--------------------------------------------------------------------------

یه پسر:

متاسفانه از جمله کارهائی که زنان در آن سهل انگاری می کنند و هیچ توجهی به آن نمی نمایند این است که: بدون حضور شوهران خود و در هنگام غیبت آنان، با کمال آرایش و آراستگی با مردان نامحرم از ارقاب خود و یا ارقاب شوهران خلوت می کنند و با آنان معاشرت می نمایند.
علت این تساها و سهل انگاری در این خلوت و اختلاط، قرابت و نزدیکی است، اما این کار دارای خطر بسیار بزرگی است، زیرا گاهی معاشرت و مخالطتِ افرادِ نزدیک و آشنا خطرناکتر از مخالطتِ افرادِ غریب و بیگانه می باشد، به این دلیل که شخص غریب به خاطر رابطه کم و عدم آشنایی او با چنین خانواده ای با احتیاط کامل و رعایت ادب به او می نگرد، اما شخص نزدیک و آشنا به حکم قرابت و نزدیکی بی پروا، و بدون احتیاط و رعایت ادب با او معاشرت می کند و می نگرد، و در سایه این قرابت فرصت دیدن و سخن گفتن می یابد، و گاهی نیز بهانه خلوت نمودن را برای او فراهم می سازد، که این خود مسلّمآ یکی از راه و روشهای فریب و انحراف، و وسیله فساد و تباهی می باشد.
اسلام از معاشرت زنان با نزدیکان، جانب احتیاط را برای زن در نظر گرفته است، و پیامبر (ص) در این رابطه می فرمایند: "از رفتن نزد زنان (در غیاب شوهرانشان) خودداری نمائید، مردی عرض کرد: ای رسول خدا برادر شوهر چه؟ فرمود: او (در بزرگی خطر) مانند مرگ است.

-------------------------------------------------------------------------

یه پسر:

اینکه گفتم خواهرم "کاملآ راحته، در مورد هر چیزی و هر کسی، و کسی چیزی هم بهش نمیگه" ، نه اینکه هر کاری دلش بخواد بکنه یا با هرکسی دلش بخاد رابطه داشته باشه یا مثلآ دوست پسر داشته باشه. بلکه منظور از لحاظ فرهنگی و خانوادگی برخی آزادی ها داره که ما پسرا نداریم. مثلآ چیزایی که براتون گفتم. کلآ دخترا یه آزادی هایی دارند که پسرا ندارند. همینطور در مورد دوست از جنس مخالف داشتن دخترا مثل پسرا آزادی ندارند. که اینم باز فکر کنم به خانواده و پدر و مادر دختر برمیگرده.
خودمم قاطی کردم!

--------------------------------------------------------------------------------------------

S_R:

ما دلمون به چي خوش باشه؟ سرگرميمون چيه؟ چي داريم؟ كجا بريم؟ چيكار كنيم؟
درد دلامونو به كي بگيم؟
بايد با اونيكه ميخوايم باهاش ازدواج كنيم اشنا شيم چيكارست خوبه بده + يه - و...
دوست دختر يعني اين.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

علیرضا:
اگه دوستی ؛قبل ازدواج باشه بد نیست.ولی پسرا که وعمولاً تو سن 25 به بالا ازدواج میکنن نباید از سن 17 سالگی به فکر دوست دختر باشه؛چون معلومه که انگیزش از پیدا کردن دوست دختر چیزی غیر ازدواجه.البته این حرفم در مورد دختر ها هم درسته.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

وحید جناح:

به نظر من اصلا جای بحث نداره به غیر از اینکه هم وقت خودتون را بگیرین و هم وقت دیگران، فایده ی دیگری نخواهد داشت.
چون من تجربه کردم هیچ سودی نداره
دوست پسر یا دوست دختر نداشته باشین بهتره
اتماس2a

-----------------------------------------------------------------------------------------------

شهرام:

ممنون از اظهار نظر تمامی دوستان...بخصوص دوستانی که با بیان نظرات خود اعلام کرده اند که به هر حال این موضوع جای بحث و تبادل نظر دارد...
فکر کنم بار دهم هستش که میخوام توضیح بدم این موضوع را باید به رسیمت شناخت،چرا ما نسل امروزی ها همان اشتباه نسل قدیم را داریم تکرار میکنیم؟ چرا نباید در این مورد بحث شود؟ چرا باید این مسائل را کتمان کرد؟
خب! خیلی ها میخوان به جای تجربه کردن این مسائل از تجربه دیگران و نظرات صاحب نظران استفاده کنند؟
لطفاً این حق را از دیگران نگیریم.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
ش:
من تو تبریز زندگی میکنم وتو عمرم دختری که دوست پسر وپسری که دوست دختر نداشته باشه ندیدم!
و حتی تعجب کردم که الان توایران کسانی هستند که براشون مساله است که داشته باشن یا نداشته باشن!راستش تا امروز نمیدونستم هنوز جوانانی هستند که این روابط تابو هست.
البته چون سن وسال نوشته نشده احتمالا نطرات اکثرا از افراد زیر 20 سال باشه
---------------------------------------------------------------------------------------------------
حاج میثم:
من هم موافقم هم مخالف
موافقم چون اساسا میشه دوستی کرد که جنبه جنسی و یا گول زدن نداشته باشه واینکه دختر و پسرمیتونن خیلی بهتر از دو تا مثلا پسر موقع درددل کردن حرف همو بفهمن چون دو نیمه جدا از یه روحیه کامل عاطفی هستن
مخالفم چون بعضی از بچه ها جنبه دوستی ندارن و کار رو به جاهای باریک میکشونن
در کل موافق دوستی عاقلانه هستم

---------------------------------------------------------------------------------------------------
حاج میثم:
من دانشجوی کارشناسی علوم آزمایشگاهی پزشکی در جواب اون دوستم که دانشجوی مهندسی صنایع هست میگم...
1)اینکه محدوده ارتباط بین دختر و پسر رو نمیشه تو جامعه تعریف کرد چرا؟
چون دخترا و پسر همه مثل هم فکر نمیکنن همه تعریفشون از دوست دختر و پسر
چه از لحاظ دینی چه از لحاظ اجتماعی فرق میکنه چرا؟ چون تربیت دینی واجتماعی هر فرد متفاوته درسته که اساس تربیت اکثر جوونای ایرونی یکیه وهمه از یه دین و مراجع همین دین تبعیت میکنن ولی این نکته رو باید توجه داشت که سهم عمده دست خود فرده...
2)بر عکس ما تا85% با این مساله موافقم چون
ِفرد برای رسیدن به طرف مقابلش سعی میکنه خودشو از همه سرتر نشون بده در نتیجه باید درسشو بخونه تا اولین برگ برنده رو داشته باشه
دوستی واقعی و ارتباط صادقانه مطمئنا چنین مشکلاتی را که شما گفتین از سر راه بر میداره
---------------------------------------------------------------------------------------------------
حاج میثم:
دکتر گرامی
البته با این نظر شما در مورد بی وجدان بودن کسی که یه دختری رو گول بزنه و به نام دوستی باهاش هر کاری که دلش خواست بکنه کاملا موافقم هیچ بلکه اون شخص رو پست تر از همون گوسفند یا بزی که شما گفتین میدونم و مطمئنم که کسی با ناموس مردم این کارو بکنه یه نفر پیدا میشه که با ناموس خودش همین کارا رو انجام میده

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

+ نوشته شده در ۸۵/۰۷/۱۵ساعت 22 توسط شهرام صالحی |